1

Milano’da başlayan Erasmus serüvenimle attım Avrupa’ya ilk adımı. 8 ayın her bir günü, 22 yıl içimde taşıdığım sanat, mimari ve tasarım heyecanımı gezerek büyütmenin mutluluğunu yaşarken, bir yandan da içimde o güne kadar kitaplardan okuduklarımı şimdi karşımda izlemenin duygusu vardı hep. Bilirsiniz; gerçekten gezip görmenin tadını aldı mı insan, bir daha vazgeçemez gitme isteklerinden. İşte, ben de vazgeçmeden devam ediyorum gitmelere o gün bugündür.

2015 biterken sadece Avrupa değil, bu yıl başka coğrafyaları hissetmenin, başka gün doğumlarına ve hiç bilmediğim dillere şahit olmuş olmanın gururunu yaşıyorum. Eylül ortası, adına ‘balayı’ dediğimiz, bizim için 10 gün süren Bali’li, Singapur’lu keşif tatilinin kalplerimizi belki de evlenmekten daha çok çarptırdığına da tanık olduk yılı bitirmeden. Şimdi 2016’ya gün sayarken, gelecek yılın bitirdiğimizden daha güzel sürprizlerle geri döneceğine eminim. Yani; yeni seyahatlerle. 2016’ya girer girmez, memleketim İzmir gibi sevdiğim, kimilerinin koşarak uzaklaştığı, bazılarınınsa aklından çıkartamadığı Milano bizi bekliyor, hemen arkasından da içimizi ısıtacak Barselona gelecek. Planlanmış 5 seyahatin 3.’sü, Mart ayında Viyana’ya. Viyana; bu üçlü içerisinde karnımda en çok kelebek uçurtan şehir.

2

Lokalinden Şehir Turu

Viyana; bence görüp görebileceğimiz mimarisiyle en tarihi, müzeleri ve operalarıyla en sanatsal ve kendine has yemekleriyle en lezzetli başkentlerden biri. Öyle ki; yüzyıllarca Habsburg İmparatorluğu’nun ve diğer monarşilerin merkezi olmuş, saray ve katedralleriyle izlerini günümüze kadar korumuş, sınırlarından dünyaca ünlü besteciler çıkartmış ve bu kültür içinde büyüyerek Avrupa’nın en ışıltılı şehirlerinden biri olmuş. Bakmayın böyle anlattığıma; ben henüz görmedim. Anlatan arkadaşlarımdan dinledikçe de ilk fırsatta havasını solumak istediğim yerin burası olduğuna karar verip, Okan’ı ikna ettim, sonra da biletlere bakarken bulduk kendimizi. Bugünlerde Avrupa’nın bu emperyal ruhlu şehrini adımlamak konusunda o kadar büyük bir heyecan taşıyorum ki turumuzu planlamaya şimdiden başladım. Listeyi hazırlarken, her rotada olduğu gibi tek bir şartım var; Viyana’yı da lokali gibi gezmek.

Tam bunları düşünürken, bir video sayesinde yeni rehberimle de tanışmış oldum: 13 yıldır Viyana’da yaşayan radyo sunucusu Chris Cummins ve Vienna / Now serisi. Siz de üstteki videoya tıklayarak, onunla tanışabilirsiniz! 🙂 Chris’in Vienna Tourism Ofisi ile ortak gerçekleştirdiği bu Youtube dizisi şehrin öne çıkan yaşam tarzlarını sunarken, bir yandan da Viyana’da görülmesi gereken turistik ve lokal noktaları anlatıyor. Üstelik bu sefer bir rehber ya da kitaptan okumuyorum; Chris anlatırken bir yandan ben de oralarda geziyorum. Böylece, hangi bölgelerde dolaşmak istediğimi, hangi sokakları görmeden asla dönmeyeceğimi çok iyi biliyorum. Seyahat rehberlerinde en çok dikkat ettiğim nokta bu; anlattıkları yerin bir fotoğrafını o sayfada görmüyorsam, henüz görmediğim bir yeri listelemek okuduklarımla sınırlı kalıyor. Videodan bir şehri gezip öğrenmenin de güzel yanı bu işte. Vienna / Now serisinin anlatım dili İngilizce, ancak seride Türkçe altyazı da bulunuyor. O yüzden ben de, yürüyerek gezilebilecek en büyüleyici yerlerden biri olduğu söylenen Viyana’yı Chris’in peşinde, onun adımlarını takip ederek göreceğim.

Vienna / Now’ın 5 dakika süren ilk videosuyla şehre merhaba derken, ilk listemi de tuttum aslında. Henüz geliştirme aşamasında olsa da videoda geçen anlatımı temel alarak oluşturduğum bölümü paylaşmak istedim. Devamı, Chris’in serideki diğer videolarıyla gelecek 🙂 Siz listenin ilk bölümünü okurken, ben de serinin lezzet, şarap ve sanatla ilgili olan bölümlerini izleyeceğim. Vienna Tourism sayesinde tanışıp oluşturduğum bu yazı ve Vienna / Now serisi Mart ayında gerçekleşecek gezimin ilk keşfi, hem de en içten rehberim oldu. Gidecekseniz, özlediyseniz siz de Chris’i ve Youtube’daki Vienna kanalını takipte kalın derim!

Viyana Gezi Listesi:

Innere Stadt / 1. Bölge: Şehrin açık hava müzesi. Tam da bulunmak istediğim bir yer: Eşsiz mimariler, hepsinde yürümek istediğime emin olduğum güzel sokaklar ve onlara eşlik eden lezzetli mekanlar.

Aziz Stephan Katedrali: Bölge’nin tam ortasındaki bu katedral; şehrin en güzel manzaralarından birini sunan, en önemli yapılarından biriymiş. Videoda gördüğüm kadarıyla, bayıldığım Gotik ve Romanesk stildeki Aziz Stephan’ın etkisinden bir süre çıkamayacağıma eminim. 855 yıllık bir mimari, hem de Viyana’nın sembolü.

Hofburg İmparatorluk Sarayı: Habsburg Hanedanlığı olmak üzere, birçok önemli kişiye ev sahipliği yapan saray. 1654 yılında tamamlanmış, kış mevsiminde kullanılıyormuş. Sarayın bölümlerinden biri müze olarak korunmuş, burada hanedana ait eşyaların tümü sergileniyormuş.

Ringstrasse: 1. Bölge’yi çevreleyen cadde. Bol fotoğraflı turistik bir mimari tur daha. Umarım Okan, bu dakikalarda baygınlık geçirmeyecek. 🙂

Viyana Devlet Operası: Çocukken başlayan opera ve bale sevgimi, Erasmus döneminde La Scala ile katladım. Viyana’da ise Nirvana’ya ulaşmayı planlıyorum. Klasik müziğin şehrinde, geçmişi 19. yüzyıla dayanan bu operada, orada olacağımız tarihlere denk gelen Aida ya da La Boheme’i izlemeden dönmem. Opera öncesi, yakınlarında bir tatlı molası!

Ringstrasse’de tura devam: Burada Viyana Güzel Sanatlar Akademisi, Parlamento Binası, Viyana Üniversitesi görülecekler arasında.

Neubau / 7. Bölge: Müzeler Meydanı; kısaca benim için yaratılmış bir bölge daha. Viyana’nın 5 önemli müzesinin bulunduğu, dünyadaki en geniş kültür alanlarından biri. Bir örneğini Berlin’de gördüğüm, bu tip yerleri çok seviyorum.

Leopold Müzesi: Viyana’nın en çok ziyaret edilen modern sanat müzesi.

MUMOK (Museum of Modern Art): ve 21. yüzyıla ait modern sanat koleksiyonu. Andy Warhol’dan Pablo Picasso’ya, Yoko Ono’dan, Günter Brus’a…

Çağdaş sanat koleksiyonu ile Kunsthalle Wien, konusuyla dikkat çeken Mimarlık Müzesi ve şehrin keyfine çıkartabileceğimiz outdoor mobilyalarıyla Enzi.

Bölge / Ottakring: Vienna / Now’ın Chris’le tanıştığımız ilk bölümünde, açılışı şenlendiren o renkli meydan Yppenplatz ve Brunnenmarkt. Listenin en lokali.

Yppenplatz: Chris buranın Viyana şehir kültürünü çok iyi yansıttığını söylüyor, burada şehrin yaşam felsefesi olan ‘hayatı endişe duymadan, zevk alarak yaşamak’ mottosunu net şekilde görmek mümkünmüş. Daha ne isterim? Meydanın civarındaki kafe/barlarda güne iyi bir kahveyle başlamak da tam bana göre! Seyahatlerde lokalinden tavsiye almak iyidir, ben de birkaç saat buradan ayrılamayacak gibiyim.

Brunnenmarkt: Şehrin türlü yiyecekleri ağırlayan market bölümü. Buradan İstanbul dönüşü için gerekli olan peynir stoklarımı yapmam şart. Evde de biraz Viyanalı gibi yaşamak istiyor insan sonuçta, o kadar çabuk dönmemiş gibi hani. Bilirsiniz ya, gittiğin yer de çok da kalamayınca lokal tatlar en iyi dosttur eve dönüşlerde.