Herkese merhaba,

Biz Neşem ve Okan; mümkün olan her anını seyahat ederek geçiren iki beyaz yakalıyız. Kısacık yıllık izinlerimizde ve hafta sonlarımızda hiç durmadan yoldayız; çünkü  seyahatlerimizde duyduğumuz özgürlük hissi bugüne kadar sahip olduğumuz en değerli şey.

Bazıları özgürlüğün peşinden başka ülkelere taşınıyor, bazıları işinden istifa edip tek yön biletle yola çıkıyor, bazıları da sırt çantası ile koca bir maceraya atılıyor. Her birini özenle izliyor, mutlu oluyoruz. Bizimse bu ülkede kalmak için sebebimiz çok; en basitinden hayatımızı arzu ettiğimiz şekilde yaşamak ve daha çok öğrenmek için çalışmamız şart ve bu yüzden de en büyük marifetimiz; 14 gün olan yıllık izinlerimizi 114 güne çıkarırken bir yandan da mümkün olduğu kadar yeni yer ve kültürle tanışmak. Bizce seyahat, en iyi öğrenme şekli ve hiçbir şehir çirkin değil. Ne kadar yolda ise o kadar özgür ve mutluyuz.

Beş yıl önce yollarımız kesiştiğinden beri birlikte geziyoruz. Ortak ilk gezimizin dönüşünde fotoğrafların bize yetmediğini fark edince herkesin okuyabileceği bir gezi günlüğümüz olsun istedik. Ucuza bilet kovalayalım, gördüklerimizi yazalım, harcadıklarımızı anlatalım; böylece gezmek için parayı bahane görenler bizim gibi ucuza gezsin dedik. Günlüğün adını da Journavel* koyduk. Journavel ile gezmeyi sevenlere ve tabii ki tüm beyaz yakalılara kısıtlı zamanda planlı gezmeyi anlatıyor, seyahat ile ilgili ipuçlarımızı paylaşıyoruz. Özgürlüğün ve farklı kültürlerin peşinde olanlara beyaz yakalı ekonomik blogumuzda rehberlik ediyoruz.

Skorlara takılmıyoruz, birileri sormadıkça kaç ülke gezdik diye hiç saymıyoruz. Gezilerimizle ilgili tek düşündüğümüz; gideceğimiz yerin bizi ne kadar heyecanlandırdığı. Öyle ki Singapur ve Bali’ye gidebilmek için ailelerimizi düğün yapmamaya ikna etmiş bir çiftiz. 🙂 Büyük şehirler önceliğimiz değil. Bazen bir şatonun, bazen bir turizm projesinin, bazen internette görüp çok beğendiğimiz o gölün, bazen bir pirinç terasının, bazen bir citta slow’un, bazen de yılbaşı pazarlarının peşinden gidip kasabaları ve köyleri geziyoruz. Ve tabii ki adı üstünde ekonomik bloguz; yurt içinde gezmekten de çok büyük mutluluk duyuyor ve ülkemizin gizli kalmış güzelliklerini de anlatmaya da bayılıyoruz.

*Journavel:Seyahat’ ve ‘günlük’ sözcüklerinin İngilizce karşılıklarından doğan tanım. Seyahat tutkusu ile yaşayanlar için bir günlük. Deneyimlerin tamamladığı kişisel portfolyo.

 İletişim: nesem@journavel.com