TANRILARIN YEŞİL ADASI BALİ

27 Aralık 2015

TANITIM VİDEOSU: CHRIS CUMMINS REHBERİM, VİYANA’YI GEZİYORUM

27 Aralık 2015

STİL VE SEYAHAT DİJİTALDE BULUŞURSA: GAMZE BİRAN

27 Aralık 2015

Dijital medya hayatımıza her geçen gün daha fazla kolaylık sunarken, dünyanın diğer ucunda ortak noktalarımızı paylaştığımız insanlarla da bizi buluşturmaya devam ediyor. Sanırım, en çok bu yanını seviyorum. Geçen sürede Instagram’da tanışıp görüşmeye başladığım arkadaşlarım hızla artıyor, bu da beni fazlasıyla mutlu ediyor. Söz konusu moda olduğundaysa, fotoğraflarına bayılarak baktığımız, yüzümüzü gülümseten bloggerların stil detaylarını paylaştığı Instagram hesapları da favorilerimizden. Konu buraya gelince, hem stilini hem de seyahatlerini severek takip ettiğimiz Stilist ve Blogger Gamze Biran ile buluşup, Gamzebiran.com’u ve moda ile seyahatin sosyal medyadaki yerini konuşalım dedik. Neyse ki, gideceğim yerin hakim olduğu renklere göre kıyafet seçen tek ben değilmişim 🙂

1

Gamzebiran.com’u nasıl tanımlıyorsun?

7 yıl önce blogu ilk açtığımda hobi olarak başlamıştım; ama şu an Gamzebiran.com hem işim, hem portfolyom, hem de ilk günkü hevesimle yazdığım blogum. Blogumda günlük kombinlerimi görebilir, seyahat notlarımı okuyabilir ve en önemlisi de yorumlarınızı benimle paylaşabilirsiniz. Ayrıca, buradan dijital projelerimle stilistliğini yaptığım moda çekimlerini de inceleyebilirsiniz.

3

Moda ve dijital artık ayrılmaz bir bütün haline geldi, trendler de bu yönde ilerliyor. Bu konuda neler söylemek istersin?

Artık büyük modaevleri yeni koleksiyonlarını ilk sosyal medyadan duyuruyorsa, moda markaları için sosyal medya ve online alışveriş vazgeçilmez bir hal aldıysa, trendler dijital dünyaya göre şekilleniyorsa, evet, moda ve internet ayrılmaz bir bütün haline geldi diyebilirim. Moda endüstrisinin dijital tarafında olduğum için bu gelişmeler tabii ki benim için de heyecan verici. Dünyada seneler önce başlayan sosyal medya yönetimi ve projeleri, online alışveriş yatırımları ülkemizde son bir senedir hız kazandı. Ben de ilerleyen dönemlerde çok daha güzel işler ortaya çıkacağına inanıyorum.

4

Sık sık seyahat eden birisin. Kendi stilinde seyahatlerinden ilham aldığını düşünüyor musun?

Seyahat öncesi bavul hazırlığı yaparken gideceğim lokasyona göre parçalar seçiyorum; çünkü bunun hem moda hem de fotoğraf tarafını düşünmem gerekiyor. Örneğin; Mykonos’un bembeyaz sokakları için bol bol mavi kıyafetler alırken yanıma, Roma’nın sıcak tonları için kırmızılar, turuncular seçtim. Gittiğim yerlerin lokal butiklerinden alışveriş yapıp onları da kombinlerime sıkça ekliyorum. Böylece, ortaya Cinque Terre’nin renkleri, Maldivlerin etnik desenleri, Paris’in rahat ama şık stili gibi bir karışım çkıyor.

3

Seyahat ve stil senin için nerede birleşiyor?

İkisi de en büyük tutkum halini aldı. Seyahat etmeyi de seviyorum, giyinmeyi de ama seyahate giderken giyinmek de işin eğlenceli kısmı. Çünkü; gittiğiniz yerin ruhuna bürünebiliyorsunuz. Roma’da Roma Tatili filminden fırlamış Audrey Hepburn olabilir, Paris’te Coco Chanel’in izinden cigarette pantolon ve babetlerle dolaşabilirsiniz. Bunları yaparken kendi stilinden ödün vermemek en güzeli. Seyahatlerde aktif olarak sosyal medya da kullanıyorum. Gittiğim yerleri benimle beraber adım adım @gamzebiran kullanıcı adımla Instagram’da ve Snapchat’te takip edebilir, döndükten sonra hazırladığım postlarımla da stilimden ilham alırken, seyahat rehberimden yararlanabilirsiniz.

4

Bugüne kadar en severek bulunduğun şehirler nerelerdi? Gelecekte hangi rota seni bekliyor?

Roma; yemekleri, sokakları, atmosferi ve tarihi ile beni her defasında mutlu eden bir şehir. Amsterdam yine aynı şekilde, ne kadar kalsam da hep az gelen şehir. Cinque Terre, Portofino, Budapeşte, Maldivler, Cote d’Azur ve Hamburg yine severek bulunduğum şehirlerin ve rotaların bir kısmı. Diğer yandan, Positano uzun zamandır gitmek isteyip de gidemediğim bir yer. Bir de Marakeş, etnik dokusu beni hep cezbediyor. 2016’da bu ikisi için planlar yapıldı bile.

6

The Gate, Aralık 2015