Yıllardır hayalini kurduğunuz o Paris seyahatine çok az kalmış ve programlı hareket etmek için çocukluktan beri gitmek için heveslendiğiniz Disneyland’a bilet almak istiyorsunuz. Parkın web sitesine giriyorsunuz ve eminsiniz ki az sonra biletleriniz sizin olacak. Ama o da ne? Yüzlerce fiyat seçeneğinden hangisine tıklayacağınızı bilemiyorsunuz! O zaman gelin, Disneyland biletinizi birlikte alalım.

Öncelikle, tabii ki Disneyland parkına girişteki kiosk’lardan veya Champs Elysees’deki Disney mağazasından da biletinizi alabilirsiniz ama bunu online olarak web sitesinden çözüp, parka bilet çıktınızla gitmek her zaman en ekonomik çözümdür. Disneyland’ın biletleri kendi sitesinde her zaman daha uygun fiyatlı olarak satışa sunulur. Bu yüzden, biz de biletimizi parkın web sitesinden alacağız.

#Siteye Giriş

Öncelikle parkın web sitesine giriş yapıyoruz ve sağ en üst köşedeki Dünya ikonuna tıklayarak Europe / Turkey başlıkları seçiyoruz. Bu seçeneği tercih etmemizdeki neden; siteyi Türkçe görüntülemek değil, bilet ücretlerini Euro cinsinden görmek. Tüm işlemleri İngilizce gerçekleştireceğiz.

Sonrasında ana menü içinde yer alan Parks & Tickets başlığına gelerek, alt kategorilerden Tickets’ın altındaki Park Tickets’ı seçiyoruz. Sonrasında açılacak yeni pencere ile Disneyland’ın karmaşık bilet dünyasına merhaba demiş bulunuyoruz. Bundan sonra yapmanız gereken, parka tek mi çoklu gün mü ayırmak istediğinize karar vermeniz. Bilet kategorileri içinde çoklu gün seçenekleri de bulunuyor ve sayfanın en üstündeki Multi-day seçeneğine tıklayarak çoklu gün menüsüne ulaşabiliyorsunuz. Ben bu yazıda 1 günlük bilet alma sürecini aktaracağım.

Mad Hatter’s Tea Cups, Disneyland

#Disneyland Bilet Kategorileri Ne Anlama Geliyor

Açılan Tickets penceresi uzaktan pek sevimli görünmüyor; ancak telaşa gerek yok. Onlarca kampanya ve özel tarih uygulaması arasında kendimize en uygun olanı seçeceğiz, hatta vakti geniş olanlar ve Paris uçak biletlerini henüz almamış olanlar Disneyland gezilerini özel kampanya günlerine denk getirerek işi daha ekonomik boyuta bile getirebilir.

Kategorilere göz atmadan önce, bilmeniz gerekenlerden biri; Disneyland biletlerinin yıl içerisinde mevsim ve özel kampanya dönemlerine göre değişkenlik gösterebileceğidir. Örneğin; yazın alacağınız park bileti ile ‘sezon dışı’ olarak tabir edilen kış aylarının giriş ücretleri aynı olmaz. Kış aylarında Disneyland içinde bilet fiyatları ciddi oranda indirimli hale gelir ve parka daha uygun fiyatla giriş yapmış olursunuz. Gelelim bu yazıyı hazırladığım hafta web sitesinde aktif görünen bilet kategorilerine:

Special MINI 1 Day / 2 Park Ticket: 10 Ocak ve 24 Mart arası, yetişkinler için 47 Euro, çocuklar için 40 Euro olan bu bilet yalnızca hafta içlerinde geçerli olan bir türdür. 1 gün boyunca, hem Disneyland hem Walt Disney Studios’ta geçerlidir. Bu bileti kullanabileceğiniz günleri kategoride yer alan ‘More Information’ kısmına tıklayıp, ardından da açılan pencerenin en üstündeki ‘calendar’ geçen cümleye tıklayarak görebilirsiniz. Geçerli olduğu günler tabloda Yeşil renk ile gösterilir. Bu bileti internetten aldığınız gün kullanamazsınız, gideceğiniz günün bir gün öncesinde satın alıp, çıktısını da kalacağınız otelin resepsiyonundan temin ederek kullanabilirsiniz. Sadece online alımda geçerli bir bilet türüdür.

Special MAGIC 1 Day / 2 Park Ticket: 10 Ocak ve 24 Mart arası, yetişkinler için 59 Euro, çocuklar için 52 Euro olan bu bilet tüm hafta geçerli olan bir kategoridir. Tabii, bu tarihler arasında Disneyland’a hafta içi gidecekseniz, biletinizi Special MINI olarak alıp daha indirimli giriş yapabilirsiniz. Special MAGIC 1 Day / 2 Park Ticket 1 gün boyunca, hem Disneyland hem Walt Disney Studios’ta geçerlidir. Bu bileti kullanabileceğiniz günleri kategoride yer alan ‘More Information’ kısmına tıklayıp, ardından da açılan pencerenin en üstündeki ‘calendar’ geçen cümleye tıklayarak görebilirsiniz. Geçerli olduğu günler tabloda Yeşil ve Mavi renk ile gösterilir. Bu bileti internetten aldığınız gün kullanamazsınız, gideceğiniz günün bir gün öncesinde satın alıp, çıktısını da kalacağınız otelin resepsiyonundan temin ederek kullanabilirsiniz. Sadece online alımda geçerli bir bilet türüdür.

Disney Parade Show, Disneyland

Ticket MAGIC FLEX 1 Day / 2 Parks: Eğer parka ne gün geleceğinizi bilmiyorsanız ama yıl içinde gelecekseniz, girişte sıra beklememek adına kapıda ödeyeceğiniz 90 Euro’yu online olarak ödeyerek bu kategori biletini satın alabilirsiniz. Bileti online olarak alırsanız ertes gün, kapıdan alırsanız ise o gün içinde kullanabilirsiniz. Aldığınız tarih itibariyle, 1 yıl içinde 1 gün süreyle geçerlidir. Yetişkinler için 90 Euro, çocuklar için 72 Euro’dur. Hem Disneyland hem Walt Disney Studios’ta kullanılabilir.

Ticket MAGIC FLEX 1 Day / 1 Park: Eğer parka ne gün geleceğinizi bilmiyorsanız ama yıl içinde gelecekseniz, girişte sıra beklememek adına kapıda ödeyeceğiniz 75 Euro’yu online olarak ödeyerek bu kategori biletini satın alabilirsiniz. Bileti online olarak alırsanız ertesi gün, kapıdan alırsanız ise o gün içinde kullanabilirsiniz. Aldığınız tarih itibariyle, 1 yıl içinde 1 gün süreyle geçerlidir. Yetişkinler için 75 Euro, çocuklar için 67 Euro’dur. İki parktan birinde, ya Disneyland ya da Walt Disney Studios’ta kullanılabilir.

Ticket SUPER MAGIC 1 Day / 2 Parks: Bu bilet tipi 30 Haziran 2017 tarihine kadar yine takvimde Yeşil, Mavi ve Koyu Lila renkte belirtilmiş günler için hem Disneyland hem de Walt Disney Studios’ta geçerlidir. Geçerli olduğu tarihleri kategori başında göreceğiniz mini not kısmındaki ‘i’ harfine tıklayarak ulaşabilirsiniz. Biletin diğer kategorilerden farklı alırken gideceğiniz tarihi de işaretlemenizden ve Haziran sonuna kadar geçerli oluşundan kaynaklanır. Yetişkinler için 84 Euro, çocuklar için 77 Euro’dur. Dönemsel fiyat farkını bu kategoride gözlemlemeniz mümkündür. J Sadece online alımda geçerli bir bilet türüdür.

Ticket SUPER MAGIC 1 Day / 1 Park: Bu bilet tipi 30 Haziran 2017 tarihine kadar yine takvimde Yeşil, Mavi ve Koyu Lila renkte belirtilmiş günler için iki parktan birinde, ya Disneyland ya da Walt Disney Studios’ta kullanılabilir. Geçerli olduğu tarihleri kategori başında göreceğiniz mini not kısmındaki ‘i’ harfine tıklayarak ulaşabilirsiniz. Biletin diğer kategorilerden farklı alırken gideceğiniz tarihi de işaretlemenizden ve Haziran sonuna kadar geçerli oluşundan kaynaklanır. Yetişkinler için 69 Euro, çocuklar için 62 Euro’dur. Sadece online alımda geçerli bir bilet türüdür.

Disneyland, Paris

Ticket MAGIC 1 Day / 2 Parks: Bu bilet tipi de 30 Haziran 2017 tarihine kadar, takvimde Yeşil ve Mavi renkte belirtilmiş günler için hem Disneyland hem de Walt Disney Studios’ta geçerlidir. Satın alım yapılırken gidilecek tarih işlem sırasında belirtilmelidir. Geçerli olduğu tarihleri kategori altında göreceğiniz ‘More Information’ yazısına tıklayarak ulaşabilirsiniz. Biletin diğer kategorilerden farklı alırken gideceğiniz tarihi de işaretlemenizden ve Haziran sonuna kadar geçerli oluşundan kaynaklanır; SUPER MAGICkategorilerinin geçerli olduğu Koyu Lila renginde işaretlenmiş günlerde geçmez. Yetişkinler için 74 Euro, çocuklar için 67 Euro’dur. Sadece online alımda geçerli bir bilet türüdür.

Ticket MAGIC 1 Day / 1 Park: Bu bilet tipi ise 30 Haziran 2017 tarihine kadar, takvimde Yeşil ve Mavi renkte belirtilmiş günler için iki parktan birinde, ya Disneyland ya da Walt Disney Studios’ta kullanılabilir. Satın alım yapılırken gidilecek tarih işlem sırasında belirtilmelidir. Geçerli olduğu tarihleri kategori altında göreceğiniz ‘More Information’ yazısına tıklayarak ulaşabilirsiniz. Biletin diğer kategorilerden farklı alırken gideceğiniz tarihi de işaretlemenizden ve Haziran sonuna kadar geçerli oluşundan kaynaklanır;  SUPER MAGIC kategorilerinin geçerli olduğu Koyu Lila renginde işaretlenmiş günlerde geçmez. Yetişkinler için 59 Euro, çocuklar için 52 Euro’dur. Sadece online alımda geçerli bir bilet türüdür.

Ticket MINI 1 Day / 2 Parks: Bu bilet tipi de 30 Haziran 2017 tarihine kadar, takvimde Yeşil renkte belirtilmiş hafta içi günler için hem Disneyland’da hem de Walt Disney Studios’ta kullanılabilir. Satın alım yapılırken gidilecek tarih işlem sırasında belirtilmelidir. Geçerli olduğu tarihleri kategori altında göreceğiniz ‘More Information’ yazısına tıklayarak ulaşabilirsiniz. Biletin diğer kategorilerden farklı alırken gideceğiniz tarihi de işaretlemenizden ve Haziran sonuna kadar geçerli oluşundan kaynaklanır; SUPER MAGIC ve MAGIC kategorilerinin geçerli olduğu Mavi ve Koyu Lila renginde işaretlenmiş günlerde geçmez. Yetişkinler için 62 Euro, çocuklar için 55 Euro’dur. Sadece online alımda geçerli bir bilet türüdür.

Ticket MINI 1 Day / 1 Park: Son bilet kategorimiz olan Ticket MINI 1 Day / 1 Park ise 30 Haziran 2017 tarihine kadar, takvimde Yeşil renkte belirtilmiş hafta içi günler için iki parktan birinde, ya Disneyland’da ya da Walt Disney Studios’ta kullanılabilir. Satın alım yapılırken gidilecek tarih işlem sırasında belirtilmelidir. Geçerli olduğu tarihleri kategori altında göreceğiniz ‘More Information’ yazısına tıklayarak ulaşabilirsiniz. Biletin diğer kategorilerden farklı alırken gideceğiniz tarihi de işaretlemenizden ve Haziran sonuna kadar geçerli oluşundan kaynaklanır; SUPER MAGIC ve MAGIC kategorilerinin geçerli olduğu Mavi ve Koyu Lila renginde işaretlenmiş günlerde geçmez. Yetişkinler için 47 Euro, çocuklar için 40 Euro’dur. Sadece online alımda geçerli bir bilet türüdür.

Kısaca; Special MINI ve Special MAGIC kategorilerini 24 Ocak tarihine kadar değerlendirebilirsiniz. Bu tarihten itibaren 30 Haziran’a kadar Super MAGIC, MAGIC ve MINI kategorilerine bakmanız gerekiyor. Eğer gideceğiniz tarihler belli değilse, FLEX eklentili biletler işinizi görecektir.

Mickey Mouse ile Buluşma Alanı, Disneyland

#Bilet Kategorileri ile İlgili Bilinmesi Gerekenler:

Disneyland girişindeki kiosk’lardan bilet almak istediğinizde yıl boyu aynı fiyatı ödersiniz. Kapıda alınan 1 günlük biletler için yetişkinler 90 Euro, çocuklar 72 Euro öder. Kampanya ve özel fiyatları takip etmek için parkın web sitesine bakılmalıdır. Web sitede daima daha indirimli, kampanya kategorileri kapsamında biletler satışa sunulur.

Biletler için üstte belirttiğim kampanyalar sık sık değişkenlik gösterebilir, kampanya kategorileri değişebilir.

Yukarıdaki kategoriler içerisinden hatalı alınmış biletler Disneyland girişindeki kiosk’lardan değiştirilebilir. Biz de ilk bilet alışımızda yanlış kategoriyi alıp gitmiştik ve kapıda o gün geçerli olan kategoriye çevirtip aradaki farkı ödeyerek giriş yapmıştık. Gişede biraz sıra bekledikten sonra ilgili kişiye derdiniz anlatıp, geçerli kategori farkını ekstra olarak ödeyerek yeni biletle giriş yapabiliyorsunuz.

Parkta 12 yaş üstündeki kişiler Yetişkin (Adult) olarak sayılıyor, 3 yaş altındakiler için ise giriş ücretsiz yapılıyor.

Bilet seçenekleri arasında çoklu giriş seçeneklerinin yanı sıra Disneyland otelinde konaklamalı seçenekler de bulunuyor.

Bilet kategorilerinin geçerli olduğu günleri görmek için kendi kategori sekmesinde yer alan ‘More Information’ yazısına tıklayıp, oradan da takvim için verilen ‘calendar’ linkine tıklamanız gerekiyor. Bu takvimde yapılan kampanya adı – renk eşleşmesinden günleri takip ederek kategorilerin hangi gün geçerli olduğuna ulaşabiliyorsunuz.

Biletinizi web site üzerinden aldıktan sonra, mutlaka otelinizde çıktısını almalısınız ve parka öyle gitmelisiniz. İçeriye üzerindeki barkodu okutarak giriş yapacağınızı unutmayın.

Disney Parade Show, Disneyland

#Bilet Alımı:

Geldik bilet alımına. Park Tickets menüsüne tıkladıktan sonra, 1 Day yazan günlük seçeneği işaretleyip ‘Select the Number of Tickets’ bölümündeki Yetişkin (Adult) ve Çocuk (Child) adedinizi girmeniz gerekiyor.

Sayfada açılan kategoriler arasında gezinize uygun olan tercihi yapıp, sağ sütunda yer alan kutuda eklenmiş bilet kategorilerini onaylamak için yeşil kutu içinde yazan ‘Add to Chart’ yazısına tıklamalısınız. Açılacak onay menüsündeki bilgilerinizi kontrol edip emin olduktan sonra, yine yeşil kutu içinde yer alan ‘Continue’ yazısına tıklayabilirsiniz. Bundan sonrası kişisel bilgilerinizi dolduracağınız alan olacak.

Açılan kişisel bilgi sayfasında öncelikle mail adresinizi yazıp onaylamanız gerek; çünkü biletiniz bu adrese iletilecek ve siz de onun çıktısı ile parka gideceksiniz. Bu yüzden, mutlaka güncel ve aktif olarak kullandığınız mail adresini girmelisiniz. Sayfanın aşağısında ise, Title bölümünden unvanınızı seçerek isim-soyad belirtiyorsunuz. Arkasından doldurmanız gereken boşluklar arasında; iki satırlı adres satırı, posta kodunuz, yaşadığınız şehir, otomatik olarak görünen ülke seçeneği ve telefon numarası yer alıyor. Bu sayfa üzerinde son yapacağınız işlem, en alttaki kutucuğa tıklayarak Disneyland’dan gelecek mailleri ve bildirimleri onaylamak olacak. Sonrasında, en alttaki yeşil kutu içinde yazan Next yazısına tıklayarak sonraki sayfaya geçebilirsiniz.

Yeni açılacak sayfanın en üstünde bileti bilgisayarınıza indirmek için Adobe programının yüklenmiş olması gerektiği belirtiliyor. Altındaki bölümde, giriş yapacak kişinin isim bilgilerini tekrar yazıyorsunuz ve sonrasında tekrar en alttaki yeşil kutu içinde yazan Next yazısına tıklayarak sonraki sayfaya geçiyorsunuz.

Son adım, bilet kategoriniz ve kişisel bilgilerinizin özetinin sunulduğu Summary sayfası. Buradaki bilgileri ve şartları son bir kez kontrol ederek, doğruluklarını onaylamak için en altta bulunan küçük kutucuğa tıklayabilirsiniz. Yine, yeşil kutu içindeki Next yazısına tıkladığınızda ödemenizi gerçekleştireceğiniz Payment sayfasına ulaşıyorsunuz. Ödemenizi kredi kartınızla klasik online alışveriş mantığında gerçekleştirerek, biletinizin PDF formatına ulaşabilirsiniz. Biraz uzun bir anlatımın ardından, artık Disneyland hayallerinize bir adım daha yakınsınız! Şimdiden iyi eğlenceler!

Disneyland, Paris