Colmar’ı küçüklüğümde bolca karşıma çıkan simli kartpostalların gerçeğe dönmüş hali, suluboyadan yapılmış bir resim, şeker hamuru ile süslenmiş bir tepsi kurabiye, küçükken okuduğum bir masal kitabının sevimli arka planı ya da nostaljik bir film için yapılmış film platosu olarak tanımlıyorum. Henüz tam olarak hangisi olduğuna karar veremedim; sanki birini söylemesem Alsace’ın bu süper fotojenik kasabasını eksik anlatacağım gibi geliyor.

Artık klasikleşmiş Noel pazarları gezimizin üçüncü durağı oldu Alsace. Bundan önce Almanya’nın Bavyera bölgesinde geçen Noel gezilerimizden sonra Alsace’da pek de yabancılık çekmedik. Mimari olarak Alman stilini görmeye alışmıştık; ama Noel dekorasyonu ile bu kadar özdeşleşen bir yere daha önce hiç gelmedik. Nereye bakacağımızı, hangi penceresini inceleyeceğimizi, hangi rengini seveceğimizi şaşırdığımız Alsace gezimizin Strazburg’dan sonraki durağı oldu Colmar. Turistik ve kalabalık olmasını bir yana alıyorum; burası hiç şüphesiz dünya üzerinde görebileceğiniz en güzel kasabalardan biri.

Colmar, Alsace

Bu yazımızda Colmar Nerede, Colmar Hakkında Bilgiler, Colmar’a Nasıl Gidilir, Colmar’da Ulaşım, Colmar’da Araç Kiralama, Colmar’da Toplu Taşıma, Colmar’a Ne Zaman Gidilir, Colmar’da Konaklama, Colmar’da Gezilecek Yerler, Colmar’da Yılbaşı ve Colmar Noel Pazarları, Colmar’a Yakın Gezilecek Yerler başlıklarındaki gezi notlarımızı okuyabilirsiniz.

COLMAR NEREDE

Fransa’nın kuzey doğusunda yer alan Grand-Est bölgesinin üçüncü büyük komünü Colmar, Alsace Şarap Yolu denince akla gelen ilk yer. Üzüm bağları ile çevrili Alsace’ın şarap başkenti kabul edilen ve en büyük kasabalardan biri olan Colmar, Orta Çağ dokusu ile son yılların trend rotalarından biri olarak görülüyor. Colmar’ın Fransa’nın Paris’ten sonraki en büyük şehirlerinden biri olan Strazburg ile uzaklığı ise 30 dakika.

Petite Venise, Colmar

COLMAR HAKKINDA

Alsace’ın tamamında ve Colmar’ın her köşesinde karşınıza çıkan yarı ahşap renkli evler aslında Colmar’ın tarihinin de habercisi. Yerleşimi 9. yüzyıla uzanan bu tatlı Fransız kasabası, Otuz Yıl Savaşları sonucunda 1632 yılında önce İsveç’in, bundan kısa bir sonra gerçekleşen fetih ile 1673 yılında Fransa’nın, Fransa-Prusya Savaşı sonunda da 1871 yılında Almanya’nın egemenliği altına girmiş. Tabii, Colmar’ın ülkeler arası yer değişikliği sadece bununla sınırlı değil. I. Dünya Savaşı sonunda, Versailles Antlaşması ile tekrar Fransa’ya, 1940 yılında Naziler tarafından alınarak tekrar Almanya’ya ve son olarak da 1945 yılında meydana gelen Colmar Savaşı ile de tekrar Fransa’ya geri dönen Colmar; bu süre içinde kültürel anlamda da çokça beslenmiş.

Günümüzde kendisine hayran olmamızı sağlayan renkli, ahşap evlerinin hikayesi ise Alsace bölgesinin yıllar boyu Fransa ve Almanya arasında el değiştirmesine uzanıyor. Öncesinde birkaç tarihi Alman kasabası görme fırsatınız olduysa, Colmar’ın bugünkü mimarisinin de Alman stilinden geldiğini kolayca fark edebilirsiniz.

Alsace bölgesinin bu ikili kültürü sadece evlerine özgü değil. Gezerken sizin de bol bol göreceğiniz üzere, Colmar halkının İngilizce ile pek ilgisi olmamasına rağmen :), kasaba hem Fransızca hem de Almanca konuşuluyor. Sokaklarda iki dildeki tabelalara sıklıkla rastlayacaksınız. Bu arada, İngilizce bilmemeleri de çok sorun olmuyor aslında; sizi anlıyorlar, tek sıkıntıları konuştukları dilde cevap vermeleri. 🙂

 

COLMAR’A NASIL GİDİLİR

Colmar’a gitmek için öncelikle Alsace bölgesine gelmeniz gerekiyor. Türkiye’den Colmar’a ya da yakınındaki başka bir şehre, kasabaya direkt uçuş yok. İlk olarak yapmanız gereken Basel ya da Zürih için uçak bileti almak. Sonrasında tren ya da otobüs gibi toplu taşıma alternatiflerini kullanarak ya da araç kiralayarak Colmar’a ulaşabilirsiniz.

Bizim deneyimimizde olduğu gibi, gezinize Basel-Mulhouse-Freiburg EuroAirport Havalimanı’ndan başlayacaksanız, Mulhouse/Fransa kapısından çıkış yaptıktan sonra toplu taşıma kullanarak ya da araç kiralayarak yaklaşık 1 saatte Colmar’a ulaşabiliyorsunuz.

Basel’den araç kiralayarak Colmar’a gidecekseniz, EuroAirport, 3 ülkeye açılan bir havalimanı olduğundan dolayı aracınızı Fransa çıkışından teslim alacağınızın altını mutlaka çizmelisiniz. Sonrasında işiniz navigasyonu takip etmeye kalıyor.

Basel’den toplu taşıma ile Colmar’a gitmek için, havalimanının Mulhouse/Fransa kapısından çıktıktan sonra hemen çıkıştaki mavi direk bulunan otobüs durağına gidin. Buradan 20 dakikada bir kalkan 11 numaralı otobüs sizi 7 dakikada St. Louis Tren İstasyonu’na bırakacak. Tek kişi €2,5 ve şoföre ödeme yapabiliyorsunuz. St. Louis Tren İstasyonu’na vardıktan sonra da gişeye gidip Colmar için tren bileti almalısınız. Bu istasyondan Colmar’a ulaşmak ortalama 50 dakika sürüyor. Bizim ilk durağımız Strazburg olduğu için bileti Colmar’a almadık; ancak biletin tek kişi için €16-17 civarında olması gerekiyor.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Neşem Çelikkaya Bozdağ (@nesemcelikkaya) on

COLMAR’A NE ZAMAN GİDİLİR

Yaz ve bahar ayları Colmar’ın en güzel zamanı olarak görülüyor; çünkü bu aylarda kasaba çiçeklerle dolu. Halihazırda evleri yeterince renkli olan Colmar’ın bol çiçekli halini fotoğraflarda gördükçe bu düşünceye katılmamak elde değil. Tabii; zaten çok turistik ve popüler olan Colmar’ın bu mevsimlerde kalabalık olması kaçınılmaz!

Sokaklar insanlarla dolup taşarken gezmekten hoşlanmayanlar için bir önerimiz de Noel dönemi. Colmar, Noel süslemeleri ve dekorasyonları konusunda o kadar başarılı ki bu duruma bir de Noel pazarları eklenince insana soğuk hava, rüzgar falan işlememeye başlıyor. Bu nedenle, Kasım sonundan yılbaşına kadar olan aralıkta da Colmar’a bir gezi planı yapmayı düşünebilirsiniz. Noel, Colmar’a kesinlikle çok yakışıyor. 🙂

Colmar’da Noel, Alsace

COLMAR’DA KONAKLAMA: COLMAR’DA NEREDE KALINIR

Pek turistik Colmar’ımız Alsace’ın en büyük kasabalarından biri olduğu için bol miktarda konaklama seçeneği içeriyor. Tabii, yine çok turistik olduğu ve çevresindeki minik köy ve diğer kasabalarda konaklama alternatifi çok bulunmadığı için bu çevrede seyahat edecek kişilerin Alsace konaklamasındaki ilk tercihi Colmar oluyor. Kısaca, Colmar’da konaklama seçeneğiniz çok; ancak konaklayacak bir yer bulabilmek için de çok erken ve çok hızlı hareket etmeniz gerekiyor.

Özellikle araç kiralamadan bu bölgede gezmek istiyorsanız Colmar çok makul ve iyi bir seçenek. Bir diğer artısı; büyük bir kasaba oluşundan akşamlarının da renkli geçmesi. Yakın diğer yerlerde akşam 8 itibariyle tipik Avrupa usulü hayat biterken Colmar, çok sayıda restoranı, kafesi ve barı ile geceye devam ediyor. Bu yüzden; önerimiz, uçak biletlerini alır almaz programınızı çıkarıp vakit kaybetmeden Colmar’da konaklayacak otel ya da ev bakmanız.

Colmar’da otel ya da ev konaklaması hakkında öneri vermek isterdik; ancak bir geziye üç ay kala harekete geçmemize rağmen uygun fiyatlı seçenekler çoktan tükenmişti. €70’larda dolaşan günlük konaklama limitimizi geçmek istemediğimiz için Colmar’dan vazgeçmek zorunda kaldık ve sonunda 2 gece Strazburg’da, 1 gün de Mulhouse’ta konakladık. Lafı açılmışken, bizim gibi Colmar’da yer bulamayanlar, 30 dakika mesafedeki Strazburg ya da Mulhouse alternatiflerini değerlendirebilir.

Colmar’ın tatlı mı tatlı pastanelerinden Lorber

COLMAR’DA ARAÇ KİRALAMA

Colmar tamamen yürüyerek gezilebilecek bir kasaba. Her köşesinin görmek ve tüm sokaklarına girip çıkmak en fazla bir gününüzü alacaktır; sürenin bundan fazlasını artırmak fotoğraf çekme ve mağaza gezme hızınıza bağlı olarak tabii ki artar.

Colmar’ın en güzel yanı yürüyerek dolandığınız nostaljik sokakları. Bu yüzden de burada araba kiralamanıza hiç gerek yok. Arabaya ihtiyaç duyacağınız kısım, Alsace Şarap Yolu’nda ya da Alsace bölgesinde görmek istediğiniz yerlere göre değişiyor. Çünkü, Alsace’daki kasaba ve köylerin tamamına direkt toplu taşıma ulaşımı yok. Olan seferlerin de sıklığı maalesef çok az.

Yeri gelmişken; plan yapmanızda yardımcı olması için: En Güzel Alsace Köyleri ve Kasabaları

Yurt dışında araç kiralamayı düşünüyorsanız; Yurt Dışında Araç Kiralama: Nasıl Yapılır

Gideceğiniz diğer köy ve kasabalar Colmar’dan tren ulaşımı ya da otobüs aktarması gerektiren yerler olabilir. Rotanızı kurduktan sonra mesafe ve toplu taşıma imkanlarına bakarak araç kiralama konusuna karar verebilirsiniz. Kısa zaman içinde çok yer görmek istiyorsanız; işte o zaman arabaya ihtiyacınız gerçekten var demektir. 🙂

Colmar, Alsace

COLMAR’DA TOPLU TAŞIMA İLE ULAŞIM

Colmar’da Araç Kiralama başlığında bahsettiğimiz gibi, Alsace bölgesinin toplu taşıma imkanları maalesef biraz kısıtlı ve sefer sayıları da seyrek. Zaman kaybetmemek ve planlı hareket etmek için gitmek istediğiniz köy ve kasabaları belirleyerek toplu taşıma olanakları hakkında ön araştırma yapmanızı öneririz.

En sağlıklı yöntem gideceğiniz köy ya da kasabanın resmi turizm sitesine girerek Colmar’dan ulaşım başlığını bulmak, varsa ya da yoksa, her durumda, Vialsace.eu sitesi üzerinden toplu taşıma aramasını yapıp sonuca ulaşmak.

Petite Venise Evleri 🙂

COLMAR’DA GEZİLECEK YERLER

#1 Petite Venise:

Adını kanallarıyla ünlü Venedik’ten alan Petite Venise mahallesi, rengarenk evleri ve onların arasından geçen irili ufaklı kanalları ile turistlerin Colmar’daki ilk durağı. Lauch Nehri’nin su kanalları ile süslü bu kurabiye evler, hem renkleri hem de görünümleri ile benzersiz manzaralar sunuyor. Colmar’ı giderek daha fotojenik ve daha popüler hale getiren bu mahalleyi gezmeye Rue de la Poissonnerie’den başlayın; Rue Turenne’ye doğru ilerlerken Küçük Venedik’in en güzel noktalarında fotoğraf çekilmeyi de unutmayın. 😊

Alsace’ın sembolü haline gelen bu yarı ahşap evler arasındaki ulaşım teknelerle yapılıyormuş. Geziniz bahar ya da yaz aylarına denk gelirse Petite Venise kanalında bot turuna da katılabilirsiniz. Aralık başında gezdiğimiz Colmar’da en çok dikkatimizi çeken bu mahallenin kış şartlarına rağmen dökülmek bilmeyen çiçekleri ve azalmak bilmeyen bol yeşili.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Neşem Çelikkaya Bozdağ (@nesemcelikkaya) on

#2 Colmar Old Town:

La Petite Venise’ten sonraki durak Colmar’ın eski şehir merkezi. Arnavut kaldırımlı sokakları, bol süslemeli pastaneleri, pastel boya kutusundan fırlamış gibi duran evleri ile insan burada kendini çok tatlı bir çizgi filmin içinde yürüyormuş gibi hissediyor. Katedral Meydanı ile başlayacağınız Colmar eski şehir merkezi turuna Gotik stildeki St. Martin Kilisesi’ni görerek devam edebilirsiniz. Bu çevrede göreceğiniz diğer tarihi mimariler arasında; pazaryerinden askeri mahkemeye kadar farklı amaçlarla hizmet vermiş tipik Rönesans mimarisindeki Ancien Corps de Garde evi ve Colmar’ın en eski yapılarından geçmişi 14. yüzyıla uzanan Maison Adolph.

Colmar Eski Şehir Merkezi’nde görüp de bayıldığımız en fotojenik, en güzel sokaklar Rue Mercière, Rue des Marchands, Rue des Boulangers ve Rue des Serruriers oldu. Bu listeye Place du Marche aux Fleurs’ü de eklemeyi unutmayın. Sokak turunuzun esnasında gidebileceğiniz bir diğer yer ise Maison des Têtes. Küçük kafa büstlerinden ve maskelerden oluşan dekoruyla Colmar’daki en ilgi çekici mimarilerden birine sahip olan bu yapı günümüzde otel ve restoran olarak hizmet veriyor.

Wistub’lar, Alsace’ın geleneksel tavernalarına verilen isim

#3 St. Martin Kilisesi:

Gotik ve Orta Çağ stilindeki St. Martin Kilisesi, Colmarlılar tarafından Katedral olarak yorumlansa da mimari özellikleri bakımından aslında bir kilise. Yine de kasabanın ve Alsace bölgesinin en özel yapılarından birini oluşturduğu için Katedral Meydanı’na vardığınızda burayı da incelemeyi unutmamalısınız. Kilisenin yapımı 13. ve 14. yüzyıllar arasında, tam 130 sene sürmüş.

#4 Koifhus ya da Ancienne Douane:

Rue des Marchands’a gelince görebileceğiniz Eski Gümrük Evi Koifhus, 15. yüzyılda yapılan binası ile bir dönem Colmar’ın ekonomik ve siyasi merkezi olmuş. Depo, gümrük dairesi ve meclis olarak kullanılan Koifhus; günümüzde Colmar’ın halka açık etkinlik alanı. Koifhus ya da diğer adı ile Ancienne Douane’e geldiğinizde merdivenlerinden çıkıp hemen karşıya bakın; işte burası Colmar’daki en sevilen fotoğraf noktalarından biri!

Binanın hemen karşısındaki Au Vieux Pignon ise hediyelik eşya mağazası kasabanın ikonik yapılarından. Özellikle, Noel döneminde süslemeleri ve ışıkları ile kaçırmamanız gereken bir nokta. Fotoğraf işlemi bittikten sonra Koifhus’u ve içindeki süreli sergileri gezebilirsiniz. Geziniz Noel dönemine denk geliyorsa, avluda kurulan küçük Noel pazarını da ziyaret edebilirsiniz.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Neşem Çelikkaya Bozdağ (@nesemcelikkaya) on

#5 Tanner’s District – Dericiler Sokağı:

Koifhus’tan kısa bir yürüyüşle ulaşacağınız Tanner’s District, geçmişte dericilikle ilgilenenlerin yaşayıp kendi evlerinin üst katlarında deri tabaklama işlemlerini yaptığı bir bölge. 17. Ve 18. yüzyıldan günümüze uzanan bu sıralı evler, yakın zamanda restore edilmiş ve şimdi ise Colmar’ın turistik sokaklarından biri. Noel döneminde kasabanın en güzel Noel dekorasyonlarından bazılarına ev sahipliği yaptığını da eklemek gerek.

#6 Grand Rue:

Colmar’ın en turistik caddelerinden biri olan Grand Rue’yu Jeanne D’Arc Meydanı’nda kurulan Noel pazarını gezdikten sonra keşfettik; çoğu rehberde ayrı bir nokta olarak bahsedilmiyor. Burayı kafe ve restoranların buluştuğu yer olarak listeye not edebilirsiniz. Cadde üzerinde yürürken Saint Matthieu Kilisesi’ni de görebilirsiniz.

Jeanne D’Arc Meydanı’ndaki Noel pazarı

#7 Dominicain Kilisesi:

Colmar’ın bir diğer ünlü kilisesi de yine Gotik stildeki Dominicain. Renkli vitray dekorasyonu ile dikkat çeken Dominicain Kilisesi’nin yapımı 14. yüzyılda tamamlanmış. Aynı zamanda bir manastır olan Dominicain Kilisesi, antik el yazmalarının olduğu belediye kütüphanesine de ev sahipliği yapıyor.

#8 Unterlinden Müzesi:

Vakti olanlar için bir de müze önereceğiz; çünkü Colmar’da Fransa’nın en sevilen müzelerinden biri de bulunuyor. 13. Yüzyılda tamamlanmış, iki katlı bir manastırın içinde bulunan ve 19. yüzyılda müze olarak tekrar açılan Unterlinden Müzesi’nde Orta Çağ tabloları, Romanesk ve Gotik heykel çalışmaları ve diğer geleneksel el sanatlarını kapsayan geniş Alsace koleksiyonunu görebilirsiniz. Müzede dini bir sergi alanının yanı sıra çağdaş sanata da yer veriliyor. Bu koleksiyonda Picasso, Braque, Monet gibi sanatçıların eserleriyle de buluşabilirsiniz.

Grand Rue, Colmar

COLMAR’DA YILBAŞI VE COLMAR NOEL PAZARLARI

Colmar, Noel’in ve yılbaşının en güzel kutlandığı en güzel yerlerden biri. Öyle ki bu düşüncemiz 2017’de Colmar’ın Avrupa’nın En İyi Noel Pazarları kategorisinde ikinci seçilmesi ile taçlanmış. Noel döneminde karşınıza çıkan kasabanın dört bir yanındaki süslemeler, evlerin üzerindeki dekorlar, ayıcıklar, çiçekler, kalpler, pencerelerden ve kapılardan sarkıtılan ışıklar kasabanın dokusuyla öyle bir uyum yakalıyor ki siz de kendinizi Noel’e özel çekilen eski bir filmde başrol gibi hissediyorsunuz. Noel’in Almanya’da çok renkli kutlandığını zaten yaşayarak öğrendik; ancak Colmar süsleme konusundaki çıtayı resmen uzaya fırlattı. 🙂

Tüm bu hislerimizden ötürü Noel gününün öncesindeki 4 haftada içinde bir Colmar seyahati organize etmenizi şiddetle öneriyoruz.

Colmar Noel Pazarları Ne Zaman Kuruluyor

Colmar’da Noel pazarları 23 Kasım-30 Aralık arası açık oluyor. Genellikle, Noel Günü olan 25 Aralık’tan sonra toplanan pazarların açık kalma süresi Alsace bölgesinde daha uzun. Eğer, amacınız Noel pazarları döneminde Colmar’a gelmekse Aralık ayının sonuna kadar vaktiniz var demektir.

Colmar Noel pazarı

Colmar Noel Pazarları Hangi Saatlerde Açık

Colmar’da Noel pazarları Pazartesi’den Perşembe’ye sabah 10.00’dan akşam 19.00’a, Cuma’dan Pazar’a sabah 10.00’dan akşam 20.00’ye kadar açık oluyor. Dikkat etmeniz gereken günler ise Noel günü ve bir gün öncesi. Colmar Noel pazarları 24 Aralık’ta 10.00-17.00, 25 Aralık Noel gününde ise 14.00-19.00 arası ziyaret edilebilir.

Colmar’daki Noel Pazarları

Noel döneminde 23 Kasım itibariyle kasabanın farklı meydanlarınla büyüklü küçüklü Noel pazarları açılıyor. Bu pazarlarda hediyelik, geleneksel zanaat ve yeme içme alternatiflerinin olduğu çok sayıda stand bulabilirsiniz.

Colmar’da kurulan Noel pazarlarını Place des Dominicains, Place Jeanne D’Arc, Place de l’Ancienne Douane, Koïfhus avlusunda ve Petite Venise bölgesinde gezebilirsiniz. 2018 itibariyle Colmar’da bir de tamamen yeme içme odaklı bir Noel pazarı kuruluyor; onu da Place de la Cathédrale’de görebilirsiniz.

Noel günü itibariyle bazı pazarlar ya da standlar kapanıyor olabilir; emin olmak için Colmar’ın resmi turizm sitesini kontrol etmenizde yarar var. Biz açılır açılmaz gitmeyi sevdiğimiz için son günlerdeki durumundan emin değiliz; ancak duyduğumuz kadarıyla Katedral Meydanı’nda ve Dominicains Meydanı’ndaki pazarlar son güne kadar açık oluyor.

Colmar’da tesadüfen bulup çaya sarıldığımız kitap-kafelerden La Libellule

COLMAR VE ÇEVRESİ: COLMAR ÇEVRESİNDE GEZİLECEK YERLER

Colmar’da günübirlik gidebileceğiniz diğer Alsace köyleri Eguisheim, Turckheim, Riquewihr, Hunawihr, Ribeauville ve Bergheim. Biz kısa vadeli planlar için özellikle Eguisheim’ı şiddetle tavsiye ediyor, vakti bol olanlar için de Riquewihr, Ribeauville ve Bergheim’ın listelerdeki yerini almasını öneriyoruz. Colmar’dan Eguisheim gezi rehberi için beklemede kalın!

Colmar’da Gezilecek Yerler yazımızın sonuna geldik. Alsace ve Colmar ile ilgili tüm gezi notlarımıza ve fotoğraflarımıza Instagram hesabımız @nesemcelikkaya’dan, #journavelalsace etiketine tıklayarak ulaşabilirsiniz. Bizi takip edin, birlikte gezelim!

Alsace gezimizin diğer yazılarını okumak için yazılara tıklayabilirsiniz.

Alsace Gezi Rehberi: Alsas’da Gezilecek Yerler

En Güzel Alsace Köyleri ve Kasabaları

Eguisheim, Alsace