HER BİRİ PARMAK İZİ GİBİ EŞSİZ: LİFF

10 Ekim 2016

LİGURYA’NIN ASİ BAŞKENTİ CENOVA

10 Ekim 2016

GELENEKSEL DOKULARIN ZARİF ÇİZGİSİ: BARRUS

10 Ekim 2016
empty image
empty image

Barrus; küçük yaşlardan beri modaya ilgili iki yakın arkadaş olan Neslişah Yılmaz ve Nur Çağlayan’ın güçlerini Volkan Hidayetoğlu ile birleştirerek Türk modasını uluslararası arenaya taşıyan özgün markası. Adını, Latincede binlerce yıldır Anadolu, Orta Doğu ve Uzak Doğu’daki bolluk, sadakat, bereket ve kısmeti simgeleyen ‘fil’den alan Barrus; geleneksel dokuları modern tasarımlarla buluşturarak eşsiz ve özgün formlara imza atıyor. Koleksiyonunda ışıltılı gece elbiselerinin yanı sıra iddialı kokteyl giysilerine ve prêt-à-porter tasarımlarına da yer veren Barrus’un aynı zamanda romantik gelinlere hitap eden el işçiliğinin incelikleriyle hazırladığı bir gelinlik koleksiyonu da bulunuyor. The Gate’nin bu ayki Stil bölümünde, Neslişah Yılmaz ve Nur Çağlayan ile buluştuk, Barrus’un moda dünyasındaki yolculuğunu ve 2016 Sonbahar/Kış koleksiyonunu konuştuk.

Nur Çağlayan – Neslişah Yılmaz

Tasarımlarınızda hem feminen hem de zarif detaylar öne çıkıyor. Koleksiyonlarınızı hazırlarken nelerden ilham alıyorsunuz?

Hayattaki her şeyden ilham alıyoruz. Algılarımız o kadar açık ki, hiç akla gelmeyecek nesneler de, duygularımız da bize ilham verebiliyor. Bazen de yaşanılan dönemler, sanatçılar, sanatçıların eserleri ve bakış açıları da bizi etkiliyor. Bizi besleyen her şey ilham kaynağımız.

barrus_aw16_300dpi_001 barrus_aw16_300dpi_003

Ebru sanatını deri ile yorumladığınız 2016 Sonbahar/Kış koleksiyonunuzu ilk olarak Londra Moda Haftası’nda sergileyip, büyük ilgi görmüştünüz. Barrus’un uluslararası alandaki açılımı nasıl ilerliyor?

İlk defilemizi Londra moda haftasında sergilemek bizim için inanılmaz bir deneyimdi. Defile ortamı çok gerçekçi bir platform. Markalar hakkında ne kadar acımasız yorumlar yaptıklarını yaptığımız araştırmalarda görmüştük; ancak defileden sonra çok güzel yorumlar aldık. Daha sonrasında çalıştığımız ünlü isimler ve stylistler de çizgimizi ve kullandığımız materyallerin kalitesini beğendiklerini dile getirdiler. Bu durum bizim için çok mutluluk verici. Akabinde, Londra butiklerinde satışa sunulduk. Yurt dışında, özellikle de İngiltere ve Avrupa’da e-ticaret çok önemli olduğu için şimdi güçlü bir e-ticaret sitesini aktive etmeye hazırlanıyoruz.

barrus_aw16_300dpi_007-1 barrus_aw16_300dpi_008

Sezonun abiye tasarımlarında hangi kesimler ve renkler ön planda olacak?

Romantik bir görünüm sağlayan Fransız dantellerinin kullanıldığı elbiseler ve ince işçilikle kristal taşlardan hazırlanan iddialı kesimler ön planda olacak. Yeşil, mor, bordo, mürdüm, antrasit ve siyahin çokça görüleceği, rafine şıklıkta bir sezon bizi bekliyor. Tüylerle kaplanmış ya da detaylarında kullanılan kısa ve uzun elbiseler ön planda olacak. Vücudu saran, gizli dekoltelerle merak uyandıran tasarımları göreceğiz.

barrus_aw16_300dpi_012

Barrus’un abartıdan uzak, zarif ve romantik çizgisini gelinlik ve ‘after wedding’ tasarımlarınızda da görüyoruz. Koleksiyonunuzun genel stili ile ilgili neler söylemek istersiniz?

Barrus olarak gelinlerin masum görüntüsünü bozmayacak seksilikte gelinlikler hazırlıyoruz. Kendini prenses gibi hissetmek isteyen gelin adayları için kabarık ama üst kesimi daha keskin hatlara sahip tasarımlar sunuyoruz. Daha sade ve elbise tarzı gelinlik tercih edenler için özel olarak hazırlanmış payet ve işlemeli özel kumaşlar kullanırken, balık formu tercih edenler için daha yumuşak geçişli desenleri el işçiliğiyle kristal taşlar tercih ederek harmanlıyoruz. Daha romantik görünümler elde etmek istediğimizde, Fransız dantelleri favorimiz. Gelinlikler dışında son zamanlarda trend olan evden çıkış elbiselerimiz de gelin adayları tarafından sıkça tercih ediliyor. Bu elbiseleri kişinin arzusuna göre ‘after party’de de kullanılabilecek şekilde tasarlanıyor. Gelinlikler kadar saç, makyaj, aksesuarlar ve el buketleri de önemli; hepsinin nasıl olması gerektiği ile gelinlerimize fikir vermekten mutluluk duyuyoruz.

1g 2g

Sizce iyi bir gelinlik nasıl olmalı? Şu sıralar ‘mükemmel’i arayan gelinlere önerileriniz nelerdir?

Bizim için iyi bir gelinlik kaliteli ve gösterişli kumaşların çarpıcı tasarımlarla yorumlanması sonucu dikkat çekici, seksi ama bir o kadar da masum olmalı. Biz daha çok vücut şekline ve orantısına göre gelin adaylarının isteklerini yönlendiriyoruz. Doğru gelinlik için vücut şeklinin doğru analiz edilmesi gerekiyor. Detayların ve kumaş seçimlerinin buna göre belirlenmesi çok önemli.

Mağaza: Teşvikiye Caddesi, No:28/4 Nişantaşı / İstanbul

Website: www.barrus.com.tr

Instagram: @barrus_official

3g 4g