Giethoorn, Hollanda

Sosyal medyada her karşımıza çıktığında ‘buraya mutlaka gitmeliyiz’ dediğimiz, Hollanda’nın rüya rotalarından, Hobbit köyü Giethoorn; Hollanda’nın Overijssel eyaletinde yer alan minicik bir yerleşim. Daha önce gördüğünüz hiçbir yere ve hiçbir köye benzemeyen Giethoorn, adımınızı attığınız anda sizi masallar dünyasına ışınlıyor. İrili ufaklı kanalları, kanalları evlere bağlayan mini köprüleri, labirentte dolanıyormuş gibi hissettiren sokakları ve her biri kendine has kulübe görünümündeki evleri ile Giethoorn’da dolanırken zamanın nasıl geçtiğini anlamayacaksınız bile.

Amsterdam’a pek de yakın olmayan Overijssel’deki Giethoorn’a gitmek açıkçası pek kolay değil. Amsterdam’dan Giethoorn’a direkt toplu taşıma ulaşımı olmadığı için, eğer planlarınızda buraya gelmek var ise öncelikle 1 tam gününüzü buraya ayırmanızı öneririz. Gidiş dönüş ve gezme sürelerinizle birlikte aynı gün içinde başka yer görmeniz pek de mümkün değil.

Gelelim Amsterdam’dan Giethoorn’a nasıl geleceğinize. Amsterdam’dan Giethoorn’a gitmek için tur şirketlerinin programlarına dahil olmak dışında iki seçeneğiniz var; biri tren ile çeşitli duraklarda aktarma yaparak gitmek, diğeri de Amsterdam şehir merkezinden araba kiralayarak ulaşmak.

Giethoorn, Hollanda

 AMSTERDAM’DAN GIETHOORN’A TRENLE NASIL GİDİLİR

Amsterdam’dan trenle Giethoorn’a gitmek için istikamet öncelikle Amsterdam Centraal tren istasyonu. İstasyondaki bilet gişesine gidip Giethoorn yönüne bilet alarak ilk adımı tamamlayın. Sonrasında ilgili perondan treninize binerek 20 dakikalık kısa bir yolculuk yaparak Almere Centrum tren istasyonuna varıyorsunuz; burada inip aktarma yaparak başka bir tren ile Steenwijk durağına gitmelisiniz. Almere Centrum ile Steenwijk’in arası 1 saat 10 dakika sürüyor. Steenwijk’te indikten sonra da istikamet otobüs durağı; buradan 70 numaralı otobüsü yakaladığınızda 12 dakikalık yolculukla Giethoorn’dasınız. Tebrikler, zorlu yolculuğu tamamladınız!

Giethoorn’a trenle toplam ulaşım süreniz aktarma, tren bekleme süreleri ve yürüyüşlerle birlikte yaklaşık 3 saat, bir kişinin gidiş dönüş ücreti 50€.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Neşem Çelikkaya Bozdağ (@nesemcelikkaya) on

AMSTERDAM’DAN GIETHOORN’A ARABAYLA NASIL GİDİLİR

Daha kolay bir yöntem olarak Amsterdam’dan Giethoorn’a gitmek için araba da kiralayabilirsiniz. Açıkçası, biz tren bileti fiyatlarını görünce o kadar para verip bir de dünya kadar aktarma ile uğraşmamak için araba kiralamayı tercih ettik.

Amsterdam’dan araba kiralamak için Centraal tren istasyonu çevresindeki acentelere bakabilirsiniz. Örneğin; biz arabamızı Europcar’ın Centraal şubesinden 60€’ya kiraladık. Tabii, rezervasyonunuzu bizim gibi son dakika değil de önceden yapma fırsatınız olursa, bu rakamı 30-40€ arasına çekebilirsiniz. Bundan sonrası navigasyona emanet; yolculuk süresi boyunca herhangi bir otoban ücreti ödemediğimiz için de 20€’luk benzin ödememizin haricinde ekstra maliyetimiz olmadı. Araba kiralayarak Amsterdam’dan Giethoorn’a ulaşmanız yaklaşık 2,5 saat sürüyor.

Yeri gelmişken; Yurtdışında Araç Kiralama: Nasıl Yapılır yazısını da buraya bırakalım.

Giethoorn, Hollanda